Služba za informačním pultem – aneb Život v knihovně :-)

Dnes jsem měla v knihovně službu za informačním pultem, ostatně jako každý týden. Takže jedna historka z tohoto místa.

Dorazila jsem za kulatý pult na informace, krásně jsem se uvelebila, zapnula počítač a potřebné programy a čekala na prvního čtenáře, který ke mně zavítá.

Moje práce na tomto místečku spočívá v tom, že mě navštíví tápající čtenář a já mu poradím s výběrem knihy, nebo mu najdu knihu, kterou nemůže najít.

Blížila se ke mně babička (asi tak 70 let) o francouzských holích. Vyzvala jsem jí, aby se u mě usadila na židličku (byla ráda, že si může odpočinout) a začaly jsme se radit, co by si ráda půjčila. Chtěla něco od Haliny Pawlowské. V databázi jsem vyhledala knihy od této autorky a babička si řekla, kterou si chce vybrat.

Abych knihu našla, opsala jsem si potřebné údaje z databáze, usmála se na babičku a řekla:

“Jdu Vám ji najít. Vydžte mi tady chvilinku.” a vylezla jsem od pultu.

Netušila jsem ovšem, co tímto způsobím. Babička se hrozně lekla, začala se zvedat a začala málem utíkat (což s těmi berlemi dost dobře nešlo ) a pořád se mi omlouvala, že si to najde sama, že nechtěla obtěžovat.

V tu chvíli mně to došlo. Lidé, co sedí/stojí před pultem a mluví se mnou, nevidí na čem sedím. Lépe řečeno – myslí si, že sedím na židli. Omyl. Já sedím na elekrickém vozíku, ale to za tím pultem prostě není vidět.

No, trvalo mi hodnou chvíli, než jsem babičku ubezpečila, že je to moje práce, a že mi to nečiní žádný problém. Přesvědčila ji, aby se znova posadila, podala jí berle a odfrčela jsem jí najít knihu od Haliny Pawlovské. Knihu jsem jí přivezla a potom jsme si ještě chvilinku povídaly.

vozík

zvr
0Shares

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *