17. březen – Den Sv. Patrika ☘

Dnes je 17. března, tak mě napadlo napsat něco o irském svátku, který je mimo jiné s jarem spojený – Den sv. Patrika. V dnešní době je v Evropě tento svátek brán jako oslava irské kutury, ale je to hlavně irský národní svátek.

st patricks day

Den sv. Patrika (St. Patrick’s day) je v Irsku národním svátkem, který se slaví 17. března. Děti v Irsku mají tento den prázniny.

Proč se slaví Den sv. Patrika

Sv. Patrik (v irštine Naomh Pádraig) je patron Irska. Žil v 5. století n. l. Pocházel z římské Británie. V mládí byl zajat irskými piráty a odvezen jako otrok do Irska. Po několika letech se mu podařilo uprchnout zpět do Británie. Po několika letech se rozhodl vstoupit do kláštera, kde se stal knězem stejně jako jeho otec a děd před ním. Později se vrátil do Irska jako misionář, kde se rozhodl šířit křesťanskou víru. Podle legendy vyhnal sv. Patrik všechny hady z ostrova, a proto se v Irsku hadi vůbec nevyskytují.

Pro Iry je příchod sv. Patrika stejně důležitý jako pro nás příchod zvěrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

O svátku

Jako svátek se tento den začal slavit v 17. stol. Datum svátku – tedy 17. březen – byl určen podle údajného dne úmrtí tohoto patrona. Jeho symbolem je zelená barva a jetelový trojlístek, s jehož pomocí údajně vysvětloval princip Boží trojice – Otec, Syn a Duch svatý. Tento symbol a bava jsou i symboly tohoto svátku.

Jak se slaví dnes

V tento den by měl mít člověk na sobě něco zeleného (většinou je to tričko). Součástí oslav je přidávání zeleného potravinářského barviva do jídla a pití (no nevím, jestli bych to pak jedla, nebo pila ). Mnoho restaurací a hospůdek nabízí irské menu, které zahrnuje:

  • Irský tmavý chléb,
  • Konzervované hovězí maso a zelí,
  • Hovězí a Guinness koláč,
  • Irský krém čokoládový mousse,
  • Irská káva,
  • Irské křupavé bramborový, známé také jako Cally nebo Pandy,
  • Irský guláš,
  • Irská bramborová polévka.

Někteří lidé v tento den navštěvují poutní místo na ostrově Lough Derg v hrabství Donegal. Toto místo navštěvují lidé již od 13. století. Sv. Patrik prohlásil, že všichni, kteří přišli do svatyně na tento ostrov v pokání a víře, obdrží odpuštění svých hříchů.

V Irsku jsem ještě nikdy nebyla (doufám, že to tak nezůstane). Všechny informace jsem našla na anglicky psaných stránkách.

zvr
Líbí se ti článek?
0Shares

Počet komentářů: 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *