Zadání bakalářské práce – je to tady!

Když už člověk ví, o čem bude psát svou závěrečnou práci (je jedno, zda bakalářskou či magisterskou) a má vybraného svého vedoucího práce, začne uvažovat o vyplnění zadání závěrečné práce.

Rozhodně nechci podceňovat ostatní části závěrečné práce, ale řekla bych že tento jediný papír je snad z celé práce nejdůležitější, protože závazně potvrzuje o čem práce bude  a není možné se od zadání odchýlit. A musím přiznat, že jeho vyplnění opravdu jednoduché nebylo. :-P 

V zadání se musí vyplnit 3 kolonky – Název práce, zásady pro vypracování a základní odborná literatura, která bude v práci použita.

Jen vymyslet název mi trvalo 3 dny, a když jsem návrh zaslala vedoucímu práce, došli  jsme společně k závěru, že musí být jednodušší. Vybrat odbornou literaturu zas tak složité nebylo – ano, můj první návrh nebyl přijat bez výhrad, ale poměrně brzo jsem literaturu dohledala. Malá poznámečka: mnoho studentů si nechává vyhledávat odbornou literaturu ke svým pracím v knihovnách tzv. rešeršní službou, což jim vlastně dělám já!

Horší to bylo se zásadami pro vypracování práce. Zásady se musely napsat určitým stylem. Nesměly být psány v bodech. Věty nesměly být dlouhé (aby zadání nepřesáhlo 1 stranu). Zároveň však nesměl být text příliš strohý (obecný), ale ani příliš košatý (niky nevím, co přinese mé bádání). Ještě, že existuje internet a email. S vedoucím práce jsem si tuto část posílala asi 4x, než jsme došli ke konečné verzi. Včera jsem byla konečnou vezi podepsat a odevzdat na sekretariátu katerdry.

Vzhledem k tomu, že toto je již má 2 bakalářská práce, mohu si dovolit srovnání. Je velmi důležité, kdo je vedoucím vaši práce. Jsem názoru, že je lepší, když vám práci vrátí 8x k přepracování, pak máte jistotu, že je vše opraveno, než když vám práci jen odsouhlasí a nic neopravujete. Zažila jsem právě i tuto druhou variantu, kdy jsem byla ukolébána, že je vše ok a poté jsem byla nemile překvapena.

2 thoughts on “Zadání bakalářské práce – je to tady!

 1. Adam says:

  Většinou zadání upravovat lze i po odevzdání (minimálně pokud škola využívá UIS ), jen se musí holt udělat kolečko u vedoucího práce/katedry/děkana, takže je s tím trocha práce navíc.

  Jinak souhlasím, že psát zadání není sranda. Je to něco, čím se musí člověk řídit ještě zhruba rok po tom, co ho napsal. A co se jevilo jako skvělá idea na začátku, v praxi už tak skvělá být nemusí a i když byste rádi obsah práce trochu změnili, nejde to. Nicméně za nejtěžší stále považuji abstrakt, cíl a metodiku a závěr.

  A rozhodně si radši vybírejte vedoucího, který se nebojí do práce rýpnout. U bakalářky se to ještě dá (i když je stopro lepší mít někoho, kdo se s vámi rád na práci podívá a řekne co byste měli zlepšit), ale mít diplomku u vedoucího, kterého práce nezajímá, je to největší peklo, co můžete na VŠ zažít.

  • administrator says:

   Svatá pravda! Přiznám se, že už jsem byla trochu nesvá, když mi to 4x vrátil k přepracování a opravdu jsem si začínala myslet, že jsem nemožná, když mi to už tolikrát připomínkoval. Ale ujistil mě, že od toho tu přece je. A klidně mi to vrátí i 8x, když bude vědět, že ze mě ještě nedostal vše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *