Katedrála svatého Patricka

Po prvních pár dnech, kdy jsem “lítala” z jedné knihovny do druhé a hledala, nejlepší možnosti, kde najít materiály pro svou bakalářku (více o mém tématu bakalářky najdete v článku – Sen skutečností? Uvidí se), jsem si dala jeden den oddech a s kamarádkou jsme se rozhodly prohlédnout si Dublin. Nasedly jsme do autobusu a jely jsme ke katedrále svatého Patrika.

Bylo mi jasné, že tam budou schody, takže jsem počítala s tím, že si katedrálu prohlédneme zvenku a půjdeme do přilehlého parku. Když jsme přišly před katedrálu, vyšla jedna z průvodkyň a hned se nás ptala, zda máme zájem o prohlídku a vedla nás k zadnímu vchodu do katedrály, kde byla přistavěná rampa! Bezva! Hned po příchodu do katedrály nám byl vsunut do ruky průvodce v češtině… Fakt nevím, kam koukat dřív – nádhera!

… Nyní bych si dovolila něco málo z historie katedrály…

Podle legendy, v době 5. století, na místě, kde nyní stojí katedrala byla studna, u které svatý Patrick, patron Irska, prováděl křest nových věčících.  Roku 1901 byly vedle katedrály prováděny stavební práce a archeologové zde nalezli šest keltských hrobů a dokonce zde byl nalezen pozůstek pramene. Nálezy dokazují, že toto místo bylo používáno po více jak 1 000 let.

První zmíňka o této sakrální stavbě pochází z roku 890, kdy kostel navštívil Skotský král Gregory. Malý dřevený kostel byl roku 1190 nahrazen katedrálou, která byla postavena z příkazu arcibiskupa Johna Comyna. Je velmi pravděpodobné, že si zakladatelé dřevěného kostela a později i katedrály uvědomovali spojení daného místa se svatým Patrickem, a proto je katedrála (a v minulosti kostel) zasvecen právě tomuto svatému. Svatý Patrick je patronem Irska, stejně jako v České Republice je to svatý Václav.

Možná si řeknete, že jsem blázen, ale nemohla jsem si pomoct a musela jsem tu podlahu vyfotit. Moc se mi líbila. Lidé okolo se dívali kolem dokola a podlahy si skoro nikdo nevšimnul. Možná je to dané tím, že mám z vozíku jiný úhel pohledu.

Nevím proč, ale překvapilo mě kolik bylo v katedrále lidí. Tedy co jsem čekala, prázdnou katedrálu či co? Ti lidé tam dělali přesně to co já – rozhodli se prohlédnout si katedrálu.

Pokud se vám článek líbil a rádi byste si přečetli další články, můžete se přihlásit k odběru novinek v pravém bočním panelu.

Budu ráda i za případné sdílení či ohodnocení tohoto článku “smajlíkem” hned pod tímto článkem.

zvr
0Shares

Počet komentářů: 4

 1. Aleš Otava says:

  Moc příjemný a hezký článek doplněny úžasnými fotkami. Fotit umíš a docela mě zajímá, čím to děláš! 🙂
  Do Irska bych se taky rád někdy podíval, byť víc mne láká Skotsko se svou přírodou. Ale doufám, že navštívíme obě místa. Jsem rád, že takto tvořís a narazil jsem na nové blogerky, které mají co nabídnout a zároveň jsou dobrými lidmi.

  • administrator says:

   Jsem ráda, že se ti článek líbí. Co se týká fotek, tak se vůbec za nějakého fotografa nepovažuji. Bylo to poněkud náročnější, protože se mi třásli trochu ruce. Fotila jsem mobilem Huawei P Smart.

   Skotsko je také nádherné. 😉

 2. Canli says:

  To musel být krásný výlet a je bezva, že Vám vyšla i prohlídka zevnitř! Katedrála vypadá moc hezky, do teď jsem ji neznala, takže díky za nové místo na travel wishlist

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *