Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/users/mujsvetcz/muj-koutek.cz/web/wp-includes/class-wpdb.php on line 3819

Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, bool given in /home/users/mujsvetcz/muj-koutek.cz/web/wp-includes/class-wpdb.php on line 3819
Penny whistle | Můj koutek

Vítejte v Mém koutku, je plný historie, knížek, mé oblíbené hudby, ručních prací a snů, které se snažím pomalu, ale jistě plnit.

Překladač / Translator

Přihlaš se k odběru

Čtenářská výzva

2020 Reading Challenge

2020 Reading Challenge
Jana has read 0 books toward her goal of 20 books.
hide

Penny whistle

V dnešním článku vám chci představit jeden hudebních nástrojů tradiční irské hudby – Penny whistle.

Penny whistle

Říká se jí také Tin whistle či prostě jen zkráceně whistle. Do češtiny by se tyto názvy daly přeložit jako cínová píšťala, nebo levná píšťala (protože se kdysi dala koupit za 1 penny = minci). Lidé si ji často pletou s irskou flétnou.

Jde o jednoduchý dechový nástroj asi 20 cm dlouhý. Moderní penny whistle je původem z Britských ostrovů (Anglie). Původním materiálem, ze kterého se whistle vyráběly a vyrábějí je dřevo. Postupem času a příchodem moderní doby se začaly vyrábět whistle kovové. S tovární výrobou irské whistle přišel koncem devatenáctého století Robert Clarke a založil tak dlouholetou tradici. Až do roku 1900, byly uváděny na trh jako “Clarke London flažolety” nebo “Clarke flažolety Pod touto značkou jsou whistle vyráběny dodnes.

Dnes jsou nejběžnější píšťaly vyrobeny z mosazné trubky či poniklované mosazné trubky s plastovým náústkem. Další nejběžnější formou je kónická plechová píšťala s dřevěnou zastávkou v širokém konci tvoří náústek (značka Clarke). Další, méně časté varianty je celokovová píšťalka, píšťala z  PVC a dřevěná píšťala.

Vyrábí se v různých tóninách. Nejběžnější je C a D tónina. Irské písničky jsou většinou v tónině D (není to ale pravidlo). Mimochodem na www.youtube.com je spoustu návodů jak hrát na whistle.

Narozdíl od zobcové flétny má whistle pouze 6 otvorů (flétna jich má 9). Jedná se o tzv. simple system (jednoduchý systém). Mě třeba překvapilo, že whistle nemá na na spodní straně otvor pro levý palec a nepoužívá se ani pravý malíček. Přiznám se, že jsem si libovala, že hraní na tuto úzkou flétničku bude proto jednodušší. Omyl, tak jednoduché to zas není. 🙂 Dalším rozdílem je, že otvory jsou dál od sebe, než na zobcové (sopránové) flétně. Když hrajete na whiste jednoduché písničky, není to těžké. Horší to je, když začnete hrát irské písničky, které jsou převážně velmi rychlé a to chce hodně pohyblivé prsty a hodně trénování, ale stojí to za to. 🙂

Na konec jeden z mých prvních publikovatelných pokusů – Amazing Grace:

AG video
Líbil se vám článek?
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Sdílej tento článek:

Komentáře

Jedna odpověď na “Penny whistle”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *