Teď si asi říkáte, že jsem se asi naprosto zbláznila – do školy chodíme teprve něco málo přes týden (vysokoškolákům škola ještě ani nezačala) a já tu blábolím o referátech, seminárkách a ročníkových pracích. 🙂 Ne nezbláznila jsem se. 😀 Hodně lídí na svých blogech psali článek “Back to school”, kde se našlo mnoho zajímavých nápadů, jak si usnadnit učení (a několik znich také praktikuji). Já bych vám ráda pomohla připravit se na napsání výše zmíněných prací. Raději dříve, než-li později. 🙂
Nenapíši vám zde přesný návod, co má taková práce obsahovat – každá z nich má svá specifika (jinak bude vypadat seminárka ze zeměpisu a jinak seminárka z ekonomiky), ale základem každé práce jsou podle mě čtyři stavební kameny:
- Téma – bohužel někdy si téma sami vybrat nemůžeme. 🙁
- Alespoň okrajové znalosti vybraného tématu práce – přečíst si danou pasáž z učebnice. 🙂
- Dostatek času na vypracování – někteří z nás píšeme práce na poslední chvíli. 🙂
- Dostupné zdroje na dané téma – relevantní literatura, internetové zdroje, či média 🙂
Pokud nemáme problém se stavebním kamenem 1 a 2 (téma a okrajové znalosti tématu), můžeme směle přejít ke stavebním kamenům 3 a 4 (dostatek času a vyhledání dostupných zdrojů), které jsou provázáni ruku v ruce. 🙂 Bez dostatečné časové rezervy nemůžete vybrat správnou literaturu a zdroje, které potřebujeme projít a získat z nich potřebné informace.
A teď to hlavní – najít ty správné zdroje. 🙂 V dnešní době internetu není těžké najít hromadu informací. Otazkou je, které z těchto informací jsou relevantní (pravdivé) – vždy by měli být podložené zdrojem odkud autor internetového článku čerpal. Tento problém odpadá, pokud informace hledáme v knihovnách (každá městská knihovna má dnes elektronickou databázi).
Dejme tomu, že vám učitel/profesor dějepisu zadal jako téma práce Tomáš Garrigue Masaryk, jak najít o tomto panovníkovi v knihovně co nejvíce informací? Máte 2 možnosti:
a) jít mezi regály s knihami a hledat v názvu jakoukoli zmíňku o Tomáši Garrigue Masarikovi – tato metoda, ale moc úspěšná není.
b) najít knihy (zdroje) nejprve přes počítač v databázi knihovny a vytvořit si seznam – to lze vyhledat i přes počítač doma a v knihovně pak už jenom jet podle vytvořeného seznamu. 🙂 Tomuto seznamu se říká rešerše.
A jak takový seznam vytvořit? Pomocí klíčových slov.
Téma: Tomáš Garrigue Masaryk
Klíčová slova: Tomáš Garrigue Masaryk,TGM*, 1850 – 1937, politik, prezident, Československo, Masarykovi (rodina), …
No a teď už stačí jen najít knihy, půjčit si je, donést domů a načerpat z nich potřebné informace k napsání práce.
Pokud z knihy opíšete nějakou informaci (odstavec, nebo jen větu), dejte jí do uvozovek a v poznámce pod čarou napište z jaké knihy a z které stránky je text citován. To se řídí podle pravidel v citační normě (o tom zas chystaném článku Jak správně citovat.
Středoškoláci a vysokoškoláci si mouhou nechat udělat rešerši přímo od knihovny – jde o tzv. rešeršní službu (tato služba je placená a každá knihovna si určuje cenu sama).
Přeji hodně úspěchů ve studiu a doufám, že vám článek bude nápomocný. 🙂
_____________________________________________________________________________
*Když jsem zadala klíčové slovo TGM vyjelo mi z databáze 279 záznamů.