Je tu 1. listopadu a blíží se Dušičky a já se rozhodla, podívat se na tento svátek trochu zblízka.
Přestože bylíme v České republice, tak i u nás začátkem podzimu nacházíme v obchodních řetězcích dýně a výrobky z nich a různé dekorace potřebné k oslavě svátku Halloween. Takže v první chvíli nevím, v jakém zeměpisném pásmu se vlastně nacházím – jsem v Čechách, nebo jsem se ocitla v USA? Starší generace – naše babičky a dědečkové – to nepobírá dvojnásob. 😀 Bohužel to samé cítím v období Vánoc – dárky dětem nosí Ježíšek, tak co tady dělá Santa Claus (jo, abych nezapomněla v časech doby komunistické tu byl děda Mráz 🙁 )? – ale to jen tak na okraj.
Ale ano přiznávám, pokud bych se ocitla v Irsku či USA náležitě bych si to užila. 🙂 Každá země má svoji kulturu.
Takže odkud začít…?
Dušičky
neboli Svátek všech zesnulích je křesťanský svátek, který se slaví 2. listopadu – tomuto svátku předchází Den všech Svatých. Dušičky se slaví za všechny zemřelé, nejenom za svaté. Tento křesťanský svátek se objevuje po roce 998 ve francouzském benediktinském klášteře v Cluny. Od 11. do 13. století se památka rozšířila do dalších zemí a od 14. století zdomácněla v Římě. Lidé v tento den vzpomínají na své zesnulé, chodí na hřbitov, zapalují svíčky a pokládají květiny na náhrobek. Někteří z nás zapalují svíčky také doma.
V předvečer Dušiček prý duše vystupují z očistce, aby si jednou za rok odpočinuly od svého trápení. Proto lidé naplňovali lampu máslem, aby si duše mohly potřít spáleniny, blízcí se večer napili studeného mléka (nebo se jím postříkali, aby se duše ochladily).
Bylo zvykem péct pečivo, které vypadalo jako dvě zkřížené kosti – šlo o symbol kostí svatých. Toto pečivo se však peklopouze v některých koutech Česka. Druhé tradiční pečivo, které se peklo až na druhý den po tomto svátku se jmenovalo „dušičky“. Vypadalo jako čtyřhranné koláče s povidly nebo mákem. Hospodyně je dělaly ze dvou druhů mouky z tmavé a světlé. Světlé si nechávali pro rodinu a tmavé rozdávali čeledínům a děvečkám. Též tmavým pečivem obdarovávali chudé lidi a žebráky stojící u kostelů a hřbitovů. Zajímavostí je, že v každém koutě Čech se dušičky slavily trošku jinak. Někde se jen chodilo na hřbitov zapalovat svíčku za mrtvé, jinde se peklo pečivo nebo se rozehřívalo máslo nad lampou a v Krkonoších se dělaly průvody podobné například dnešní oslavě Halloweenu, kdy se lidé převlékly do různých masek a kostýmů a dělali strašidelné průvody. Lidé si vydlabávali lampičky z tuřínů.
Ale proč církev určila právě tento čas ke slavení Dušiček…?
Samhain
Odpovědí je svátek Samhain [Sauin]. Připadá na předvečer 1. listopadu. Tímto svátkem začíná keltský nový rok. Svátek se slaví v Irsku a v minulosti se slavil na celém území obývaných Kelty – tedy i na našem území. Oslavy trvaly několik dní. Původní význam slova Samhain je konec léta či shromáždění, protože právě v tomto období probíhali pravidelná setkání. Dalším významem tohoto slova je spojení. O Samhainu se provádělo mnoho rituálů výjimečných kultovních praktik spojených s koncem roku. Mezi praktiky patřily i oběti zvířat a lidí – uvádí se také, že šlo i o děti. K tomuto svátku se váže i kult plodnosti, který měl orgastický charakter. Tyto obřady se v Irsku konaly ještě v 5. století n. l., tedy v době příchodu svatého Patrika do Irska (patron země). Jeden z takovýchto obřadů je zaznamenán v Leinsterské knize (Leinster je jeden z pěti krajů v Irsku).
Lidé věřili, že se mohou spojit s dušemi zemřelých, věřili, že se v noci otvírají mohyly (nazývané sídy, nebo také sídhy), kde sídlí víly, které byly ve spojení se zemřelými. „Mrtví, živí, duchové, démoni a hrozivé obludy žijící v sídech, ti všichni se podle víry Keltů mohou tuto noc setkat. Živí o Samhainu vcházeli do sídů a obyvatelé sídů se naopak potulovali po světě živých.“
V předvečer Samhainu lidé zhasínali ohně a zapalovali je znovu až po setmění či o půlnoci – tedy se začátkem nového roku a nového dne, uklidil se dům, vylila se špinavá voda, zavírali se dveře (či naopak otevírali). Dalším zvykem bylo oblékat si staré hadry, aby lidé od sebe odlákali zlé duchy. Dnes můžeme v Irsku (ale i v USA) vidět v tento den děti oblečené v pestrobarevných kostýmech skřítků, zlých duchů a čarodějnic, jak běhají od domu k domu a pokřikují “trick or treat!” – tedy koledu nebo vám něco provedu! Jejich koleda je pak plná sladkostí. Velmi oblíbenou činností je zdobení strašidelného stromu tzv. Halloween tree, který je černý a je ozdobený strašidelnými ozdobami.
Nesmíme zapomenout také na Jack-O-Lantern – Jackovu lucernu, v USA známou jako vydlabanou dýni. Tento zvyk byl přivezen do Ameriky spolu s přistěhovalci z Irska. Původně se však vydlabávala jakákoli kořenová zelenina – oblíbený byl tuřín. Původ tohoto zvyku není zcela jasný, ale starý irský lidový příběh vypráví o líném kováři jménem Jack, který za pomoci kříže chytí čerta a přinutí ho slíbit, že až kovář zemře, nepůjde jeho duše do pekla. Když kovář zestárnul a přišla jeho chvíle, ale protože byl líný, byl mu odepřen vstup do nebe. Kovář se tedy obrátí na čerta, zda by nemohl odejít do pekla. Čert mu však připomene svůj slib, který kováři dal a odmítne ho do pekla vzít. Jack je tak odsouzen bloudit věčnou tmou. Toho ale natolik vyděsí, že s pláčem žádá čerta o pomoc. Čert ho vyslyší a daruje mu pekelný plamen. Aby Jack plamen uchoval, musí pro něj vyřezat lucernu.
Toto období bylo v Irsku dobou půstu (dnes se již nedodržuje), takže maso jste zde nenalezli. Mezi oblíbené pokrmy patří domácí apple pie (jablečný koláč), toffee apples (karamelizovaná jablka), ale také Colcannon – bramborový pokrm podávaný místo masa, Potato Farls (bramborový chéb) a Barmbrack – chléb plný ovoce. Je zvykem, nechat krajíc tohoto ovocného chleba na talíři pro víly a skřítky. Do těchto jídel se zapéká mince pro štěstí (Lucks Penny) a ten, kdo jí nalezne, má celý rok štěstí. Po večeři si dědi zalezou do pokoje a vyprávějí si strašidelné historky o Banshee. Banshee je duch ženy, která kvílením varuje před hrozící smrtí v domě.
A dostáváme se k Halloweenu …
Jde o svátek, který se slaví v USA, Kanadě, Velké Británii, Austrálii a v dalších anglosaských zemích 31 října – tedy ve stejný den jako Samhain. První zmínky sahají přibližně do roku 1745, kdy ho do USA přivezli přistěhovalci. Název je odvozen ze slov „All Hallows‘ Eve“ – v předvečer všech svatých – ten se postupem času zkrátil na Halloween.
Tento čas byl oslavy přelomu podzimu a zimy. Zpočátku se pořádali veřejné akce na oslavu sklizně. Sousedé si vyprávěli strašidelné historky, tančili a zpívali. V druhé polovině 19. století se rozšířil po Americe a to díky irským uprchlíkům, kteří v roce 1846 prchali před hladomorem.
Ženy věřívali, že poznají svého budoucího manžela nebo se vyprávěli příběhy o mrtvých. Chudí lidé během oslav obcházeli sousedy a žebrali o jídlo (již zmíněný “Trick or treat“), rodiny rozdávali koláče zvané „soul cakes“ (koláče duše). Na oplátku se obdarovaní měli modlit za mrtvé.
Na přelomu devatenáctého století se Halloween zaměřil na hry, kostýmy a sezónní jídlo. Tím ztratil své náboženské důvody a lidé vlastně ani neznají původní záměry. V polovině dvacátého století byla obnovena stoletá tradice Trick or treat a stala se relativně levným způsobem pro komunitu, jak slavit Halloween, kdy si rodiny mezi sebou dávali jen malé dárky.
Dlabání a vyřezávání dýně, který jak už jsem psala pochází od Keltů, je v USA velmi oblíbený a mnoho lidí si myslí, že je to typycký americký zvyk. Jediné, co Američané pozměnili je, že místo tuřínu začali používat právě dýni.
…
Svátek zemřelých je tedy původem pohanský svátek starých Keltů, který byl převzat křesťanstvím a včleněn do liturgického kalendáře.
Zapalme svíčky vzpomeňme na své blízké…
Zdroje:
- CLARUSOVÁ, Ingeborg. Keltské mýty: člověk a jeho “Jiný svět”. V Praze: Vyšehrad, 2001, 247 s. ISBN 80-7021-470-8.
- VLČKOVÁ, Jitka. Encyklopedie keltské mytologie. Praha: Libri, 2002, 323 s. ISBN 80-7277-066-7.
- http://www.rozhlas.cz/plzen/jazykovykoutek/_zprava/dusicky-a-tradice-aneb-svatky-zemrelych-ii–398412
- http://www.yourirish.com/traditions/halloween-in-ireland
- http://www.yourirish.com/traditions/ancient-samhain-traditions-ireland
- http://www.ceskatelevize.cz/porady/10123294686-pamatka-zesnulych-2007/20756221452
- http://chcidoameriky.cz/svatek-halloween-symboly-zvyky-a-tradice