Mám tu pro vás trochu větší článek – o Keltech. O tento národ se už nějakou dobu zajímám, a tak jsem se rozhodla trochu rozepsat. 🙂
Pokud mám hovořit o keltském náboženství, musím nejprve představit národ Keltů a jejich kulturu, protože to k sobě neoddělitelně patří. Položme si tedy základní otázku – Kdo byli/jsou Keltové? Slovo jsou uvádím z prostého důvodu a to proto, že zejména ostrovní země (Irsko a Velká Británie) a nejen ty se považují za potomky Keltů. Dnes víme o Keltech jen velmi málo, protože po sobě nezanechali skoro žádné písemné památky. Vše si totiž předávali mezi sebou ústně. K poznání Keltů nám pomohla hlavně archeologie a písemné záznamy jiných národů – hlavně Římanů a Řeků a také báje a pověsti (převážně z Walesu a Irska).
Keltové patří do skupiny indoevropských národů (Řekové, Římané, Keltové, Germáni a Slovani, …). Keltové původně nesídlili ve Francii, Anglii a Španělsku, jejich původními sídlišti bylo území jižního Německa, Čech a Moravy. Kolem roku 600 př. Kr. … obsazují krajiny kolem řeky Rhonu, v 5. st. se s nimi setkáváme ve Španělsku, a dokonce obsazují Irsko a ostrovy britské. Byli vyspělým společenstvím, které bylo velmi zručné – zejména v práci se železem. Keltové se považovali za potomky bohů a myslím si, že je to velmi dobře vidět na keltské mytologii. Dalšími prameny jsou archeologické nálezy a také legendy. Sami Keltové totiž nic nezaznamenávali, protože vše tradovali ústně. Druidové k písmenům nesvolili. Chtěli číst prvotní písmo z přírody a vesmíru a žádné jiné ne. Záznamy jejich současníků uvádějí, že … Keltové byli jako děti – bezprostřední. Jsou veselí, rozmarní a prchliví. Plní údivu putují světem a hlavně přírodou. Oblékali se pestře, hýřili barvami, milovali ozdoby a rádi se pomalovávali a pokud měli chuť; jednoduše odhodili šaty a nazí zaútočili! Když se hádají a perou, pak nepostupují strategicky, nýbrž se prostě s křikem a řevem rozběhnou.
Původně Řekové a Římané slovem Keltoi označovali Kelty žijící v Galii (dnešní Francie – severně od Marseille). Postupně tak ale nazývali všechny národy, které byly jazykově příbuzné. Keltové nikdy nevytvořili fungující stát, ale byli roztříštěni po celé Evropě do kmenů – jako příklad mohu uvést kmen Bojů, Volků a Tektoságů. Podle mého názoru byli Ketové tak trochu “Všudybylové”, byli rozeseti skoro po celé Evropě – první známí Keltové žili severně od Alp a v údolí Dunaje, tedy v oblasti, která od pramenů této řeky v Německu sahala na území dnešního Rakouska, České republiky, Slovenska a Maďarska. Kromě těchto zemí začali Keltové osídlovat také Francii, Švýcarsko, Itálii, Španělsko, Portugalsko, Velkou Británii, Irsko a dokonce i Turecko.
Původ slova Kelt vznikl z řeckého slova Keltoi, které znamená skrytý – tedy podle Řeků skrytý před civilizovanou společností. Lidé, které v dnešní době označujeme jako Kelty, až do novověku toto pojmenování vůbec nepoužívali a neměli pojmenování ani pro své jazyky – irština, skotská gaelština manština, velština, kornština a bretonština.
Literatura, která byla pomůckou k tomuto článku:
RABAN, Milan. Religionistika I. : studijní texty pro distanční studium. 1. Liberec : Technická univerzita, 2002.
EDEL, Momo; WALLRATH, Bertram. Keltové : duchovní děti Evropy. 1. Olomoc : Fontána, 2009.